Spezial Electronic

Bezdrátová RFID čtečka se sériovým modulem Bluetooth

link na hlavní stránku connectBlue

Za použití Bluetooth modulu OEMSPA310i (nebo jiného) a OEM čtečky Tectus TLB-14-AA (tj. varianta se sériovým interface TTL) lze elegantně sestavit bezdrátovou RFID čtečku.

RFID BluetoothRFID transpondéry

TLB-14-AA je read/write 125kHz RFID modul se sériovým vstupem/výstupem. Jde postaven na hybridním modulu TLM-30, což je kompletní read/write RFID modul od výrobce Tectus. Umožňuje číst nebo zapisovat tyto transpondery (RFID čipy):

Čtení Čtení + Zápis

Unique
ISO 11784/5, EM4x05
Hitag-S-32

Q5
Hitag 1
Hitag-S-256/2k

Deska TLB-xx-xx se vyrábí ve čtyřech variantách (USB, RS-485, RS-232, TTL), pro naše potřeby je nejvhodnější model TL-14-AA. Výrobce Tectus sice nazývá RFID čtečku TLB-14-AA jako TTL verzi, ale jedná se o 3,3V interface UART, což zjednodušuje propojení s deskou modulu OEMSPA310i.

Schéma zapojení

Výstup 3 RFID čtečky - Tx se přes rezistor 100 Ohm propojí s pinem 11 Bluetooth modulu a výstup čtečky 5 - Rx přes 100 Ohm rezistor spojí s pinem 9 Bluetooth modulu. Zbývá připojit napájení, v tomto případě 5V - viz schéma.

TLB-14-AA je pevně nastaven na tuto sériovou konfiguraci: 9600 8-N-1, bez hardwarového flow control. Stejně je potřeba konfigurovat i Bluetooth modul, např. pomocí Serial Adapter Toolboxu.

I když bude bude Bluetooth čtečka pravděpodobně řízena specializovaným software, je možné se přesvědčit o správné funkci kombinace Bluetooth + RFID čtečka. K tomu postačí např. HyperTerminal z OS Windows. Po spárování modulu s Bluetooth zařízením v PC (defaultní PIN modulu z výroby je "0") je potřeba zjistit, na jakém COM portu se nachází sériový profil SPP, nejjednoduší cesta je nechat PC vyhledat podporované služby nalezeného Bluetooth modulu (což bude pouze sériový SPP, v angl. verzi systému to bude "SPP on Bluetooth Device") a připojit jej (Connect to Bluetooth Serial Port). Po úspěšném připojení se lze podívat do podrobností tohoto připojení, kde je uveden příslušný COM port.

Nyní se lze od BT modulu odpojit (Disconnect Bluetooth Serial Port). Spustíme HyperTerminal a po zadání jakéholi jména, např. RFID, vybereme v menu Connect using příslušný COM port (viz výše) a nastavíme konfiguraci, tj. 9600 8-N-1, Flow control: None. Stiskneme OK. Tím se HyperTerminal spojí přes Bluetooth modul s RFID čtečkou. Pro snažší orientaci v okně HyperTerminalu lze ještě nastavit ve File>Properties>Settings>ASCII Setup - zaškrtnout políčko "Append line feeds to incoming line ends".

Můžeme napsat příkaz "sv" (tj. software version) a čtečka vypíše název svého aktuálního firmware. Příkazem "ru" (tj. read unique) čtečka přečte a následně vypíše číslo transponderu Unique - samozřejmě tehdy, je-li nějaký v dosahu čtečky.

HyperTerminal

Ke stažení:

pdf Brožura OEM RFID desky TLB-14-AA:  TLB-14-AA
pdf Data Sheet OEMSPA310i:  OEMSPA310i

Literatura:

[1] www.connectblue.com
[2] www.tec-tus.com

Produkty |  Novinky |  Aplikační poznámky |  Technická podpora |  Obchodní podmínky |  Kontakt |  Home